Pro umíchání betonu vhodného pro výše zmíněné účely (typické domácí požadavky jako chodníky nebo pilíře) si vystačíte se standardním portlandským cementem. Prodává se v nebo kg pytlích a kilo cementu vás přijde v průměru na Kč. Se štěrkem je to tak, že kamenivo do betonu musí mít k dosažení co nejvyšší pevnosti (při stejném množství cementu) tu správnou křivku zrnitosti. Vycházi se z toho, že cement jako pojivo obalí jednotlivé částečky a stmelí je dohromady. Takže mezery mezi většími kameny vyplní ty menší mezi těmi jsou ještě ty menší a tak dál.
Přitom používané kamenivo má. Na základovku ale na rozdíl od pásů chceme místo odvalu použít štěrk , který se dává do betonu v betonárce. Chtěla jsem se poptat, jaký by byl nejlepší poměr surovin, aby byl beton nejkvalitnější. Kolik je potřeba vody a kolik lopat písku? Kamenivo je inertní sypký materiál, jako je písek, štěrk nebo drcený kámen, který je společně s vodou a portlandským cementem nezbytnou složkou pro výrobu betonu.
Jaký štěrk do betonu použít? Pro výrobu dobrých betonových směsí musí být kamenivo čisté, tvrdé a pevné a nesmí obsahovat chemické povlaky nebo povlaky jílu a jiné jemné materiály, které by měli za následek zhoršení kvality. Kamenivo se nepoužívá jen při výrobě betonu , ale nalézá i jiné uplatnění ve stavebnictví (vyrovnává povrch, slouží jako podkla s hrubým kamenivem můžeme obkládat stěny, krby a podobně). Pevnost betonu se odvíjí od náročnosti základové konstrukce. Pro klasický betonový základ pod nosné stěny rodinných domů používáme beton s označením.
Beton do štěrku krásně zateče a pěkně to spojí. Jakost záměsové vody při výrobě betonu může ovlivnit dobu tuhnutí, vývoj pevnosti betonu a. V článku jsem se nezmínil o dosažených třídách betonu , protože jsem nechtěl amatérských stavitelů zatahovat do složitých technologicko-normativních článků. Na dosaženou pevnostní třídu betonu má vliv mimo jiné i použití druhu cementu. Beton bude použit do základů a následně do opěrně zdi ze ZB40.
Mám ho totiž dost zadara tak pro něj chci najít využití. Desku nechám vylít mixem s pumpou. Pokud kameniva nebo písku přidáme do směsi více, už nám nebude cement stačit k obalení všech zrn kameniva a tyto neobalené zrna se nám budou z betonu drolit.
Podotýkáme, že se jedná o poměr hmotností , nikoliv objemový. Stejným poměrem jsou ale při míchání betonu myšleny skutečné hmotnostní objemy surovin, nikoliv lopaty, které naházíte do míchačky. Základ je vlastně obrácený nosník. Musí přenášet tlak stavby přes různě pevnou zeminu. Proto musí být dostatečně proložen ocelovými pruty výztuže.
Praskající základy se považují za neodstranitelnou vadu. Vrstvu betonu a jeho třídu by však měl vždy určit projektant (nebo statik na základě statického a geodetického průzkumu) a zanést tyto informace do projektu domu. Rozhodnout se svévolně pro druh betonu a tloušťku nenosné vrstvy základů či základové desky by bylo velmi nemoudré. Spotřeba suché betonové směsi na 1m3.
Konečné výrobky jsou pak. S tím štěrkem frakce 0-to myslíte. Jar = plastifikátor = smáčedlo - sníží povrchové napětí vody a ta líp navzlíná = beton je kvalitnější. Voda se přidává v takovém množství, aby směs nebyla ani moc hustá, ani moc řídká.
Na jeden pytel cementu obyčejně vystačí cca litrů vody. Lze ho použít do betonu na chodníčky okolo domu. Sypání betonu - na připravený základ sypeme právě vytvořený beton.
Při použití kvalitní technologie výroby betonové podlahy se strojním hlazením není třeba použít armaturu (vyztužení – kari sítě), ovšem při betonování prostor, kde bude podlaha více zatížena, se výztuha doporučuje. Lze ji však nahradit použitím vláken do betonu. Na lehce vyhloubený a urovnaný povrch je však nutné nejdříve použít netkanou textilii , aby plevel příliš neprorůstal nahoru a přitom voda protékala dolů, teprve pak nasypeme štěrk do výšky až cm. Nižší vrstva by hrozila odkrytím textilie, v hlubší se může uchytit plevel.
Následně je musíte pomocí vodováhy a provázku srovnat. V okamžiku, kdy již beton zatvrdnul, vsypte mezi obrubníky drť pod zámkovou dlažbu stejné hrubosti, jako jste použili u jemného podkladu, tedy 4-mm. Tentokrát nebudeme již plochu zdusávat.
Dlažbu kladenou na maltu nebo do suchého betonu můžeme zatěžovat až po zatvrdnutí podkladu, minimálně za dva až tři dny.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.