čtvrtek 16. května 2019

Jakou omítku na komín

S tím nejsou žádné žerty. Jestli se začíná rozpadat, pak by bylo dobré znát příčinu. Je-li už vyvložkovaný, zkontrolovat, jestli nejsou popraskané vložky atd. Rozhodně bych doporučil konzultaci s kominíkem, na místě pochopitelně, aby komín viděl, žádné tahání rozumů po telefonu.


Kdysi jsem rozebíral starý omíttnutý komín z normálních cihel na staré dřevěnici, šlo to jen rukama, cihly držely na místě jen vlastní vahou, ani malta ani omítka nic nedržela, přestože i omítka na většině komína na první pohled vypadala bytelně. Cementový špritz a pak doporučuji omítku M-K-2. Na ni pak jemnou venkovní CEMIX s obsahem bílého cementu.


Klasická omítka z malty, doma namíchaná, není. Hrubou omítku si můžeme nafajnovat venkovním štukem, nebo na omítku aplikovat cementové lepidlo s označením tažnosti číslem 7až 7a do lepidla zatáhnout armovací tkaninu - „perlinku”, a následně na vytvrdlé lepidlo aplikovat probarvenou omítkovou pastu s různou zrnitostí, která se po natažení plastovým hladítkem „rajbákem” zapraví do požadovaného vzoru. Nejčastěji komín dehtuje, když kotel je na pevná paliva, topí se hnědým uhlím a nejede se na plný výkon. A nejčastěji dehet prosakuje zdivem, když není komín vyvložkovaný.


Takže na přibližně zarovnaný komín s nanesenou vrstvou lepidla vtlačíte perlinku s lištou tak, aby se překryla s perlinkou z plochy, přejetím hladítka směrem od rohu do plochy (aby lepidlo trochu vylezlo dírama) zafixujete, trochu porovnáte a máte roh naprosto rovný. Další komín čeká a tak bych potřeboval inspiraci. Nevím, zda se dá to lepidlo přidat i do směsi ve které je vápno.


Do betonu to jde, viz spy hypn a jeho neformální vyrovnávací hmota na podlahu. Komín je na střeše a tudíž vystaven vlhkosti. Beton saje jak houba a železná armatura brzy zrezaví a naruší celou hlavu. Co chodím opravovat komíny téměř let tak nejhůř dopadly ty co měly železné dráty apod. Nebo si postavíme hlavu s cihel jak již bylo uvedeno, nebo dáme na vršek komína plech.


Opravit komín nebo postavit nový? Moderní komínové systémy slouží všem druhům spotřebičů a paliv. Proto je vždy na zváženou, zda raději nepostavit. Jakou fasádní omítku použít, jaký je mezi nimi rozdíl, jaké mají vlastnosti, do jaké míry se dají pastovité omítky probarvovat? Na tyhle dotazy Vám odpovím následujícím článkem.


Rozdíl mezi jednotlivými druhy fasádních omítek je v rozdílném pojivu. Avšak pokud v době montáže komínu ještě nemáte vybraný spotřebič a nevíte, v jaké výšce bude potřeba připojení na komín , máme pro vás řešení. Komín Single Modul si můžete objednat bez připojovacího dílu a jakmile si vyberete vhodný spotřebiče, otvor pro připojení si velice snadno odvrtáte ve výšce, kterou potřebujete. Mám pro Vás krátkou, leč doufám, poučnou rozpravu na téma „ Na co si dát pozor při omítání“.


O čem se málo mluví a co se obecně nerespektuje, bývá účel omítek. Omítky chrání konstrukci proti mechanickému poškození, povětrnostním vlivům (vodě, slunci atd.) i biologickým vlivům (plísně, houby). Pokud byste si stavěl nový komín , tak by teoreticky nebyla nutná vložka (ČSN ji ale již dnes vyžadují), kdybyste komín zevnitř omítal cementovou omítkou - ale chtěl bych vidět, jak byste na toto v dnešní době sháněl zedníka :-).


Otázka zní, jakou omítku zvolit? V článku se dozvíte, jaké existují druhy vnitřních a venkovních omítek. Po dokončení hrubé výstavby a vnitřních instalačních rozvodech přijdou na řadu omítky. No tak to asi udělate klasicky tu perlinku a omítku na ty cihly.


Ale podle meho počítejte, že to okolo vložky to bude praskat. Měla by se tam udělat dilatační mezera. Jak se bude vložka teplem roztahovat a smrštovat.


Vzhledem k tomu, že mi pan majitel započítal revizi na komín (kterou dodnes nemám), dále pak klapku do komína (která tam není), odvezl komínek, který se měl vyměnit,řeším to reklamací, na kterou zatím nikdo nereaguje.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky