pondělí 19. listopadu 2018

Vepřovice cihla

Na Moravě – v její bývalé německé části – se dodnes udržela zkomolenina kotovice z německého slova Kotziegel = cihla z bláta. Se stavbami z nepálené hlíny je možné se setkat po celém světě. NEPÁLENÉ CIHLY, VEPŘOVICE, BEJKY. Cihla vyrobená z jílovité hlíny s příměsí plev a vepřových štětin (vepřovice), sušená na slunci.


Jestli jsou vepřovice uvnitř mokré, či suché teď momentálně, je celkem jedno. Ony ty staré stavby byly stavěny tak, že to dlouhodobě fungovalo na základě přirozeného odvětrávání vlhkosti infiltrací nětěsnostmi kolem oken, dveří a stropy. Dříve se do nepálených cihel přidávaly i kozí chlupy nebo vepřové štětiny – z toho odvozen název vepřovice. Dnes můžeme najít na trhu dokonce cihly vylehčené dutinami, perlitem, keramzitem nebo expandovanou břidlicí.


Dutiny v cihlách výrazně urychlují proces schnutí. Velmi často se cihla objevovala také ve starokřesťanské architektuře. Opravdový boom ale cihly zažil v období gotiky, která dosáhla mistrovství ve složité cihelné architektuře.


Tento styl staveb se dodnes zachoval především v severní Evropě, u nás tomuto způsoby staveb zůstali věrny především Baťovské dělnické domky ze začátku 19. Sušené nepálené cihly, kterým se lidově říkalo vepříky, vepřovice , truplovice, koťáry, kotovice atd. Navíc skvěle pohlcuje vodní páru i pachy , čímž zajišťuje přímo ideální mikroklima pro interiér. Cihla je stavební prvek, lidmi vytvořený umělý „kámen“, vyrobený formováním hlíny do pravidelných útvarů (nejčastěji kvádrů s poměrem stran : : existují ale i složitější moderní tvary).


Cihly jsou velmi starým stavebním prvkem. Nejstarší formou jsou cihly sušené (vepřovice), známé nejméně tisíc let. Na této stránce jsou výsledky na dotaz vepřovice cihla v aktuálním křížovkářském slovníku. Slovník se neustále rozrůstá.


Je to částečně jíl a částečně plevy. Jíl je velmi háklivý na vlhko. Vepřovice jsou z přírodních materiálů. Když je sucho a teplo, tak velmi ztvrdne, když se k němu dostane voda, tak ji nasaje a začne měknout.


Pro představu je to, jako když si dáte kostky cukru do čaje. Pomalu se začne rozpouštět, stejně je to s nepálenou cihlou. Proto zdi spadly, spodní část.


V létě cihla lépe vyrovnává teplotní výkyvy. Akumulaci mají lepší cihly hmotnější. Cihlové zdivo díky svým difúzním schopnostem zabraňuje vzniku plísní v místnostech a také poruchy vlivem kondenzace vodních par uvnitř konstrukce. Rodinný dům vznikl přestavbou původního hanackého statku z vepřáku. Problémy jsou jen pokud kombinujete nmateriály.


Nepálená cihla je 100x stabilnější. Pokud třeba část zdi postavíte z pálených cihel. Pak na styku těch materiálů vznikají praskliny.


Příčky z nepálených cihel rovněž výborně fungují jako tepelně akumulační prvek. Dokonce existují firmy, které za tímto účelem původní vepřovice vykupují. Vlhkost, kterou z okolního vzduchu pohltí, však musí mít možnost se opět odpařit do prostoru. Použitím polystyrénu by tuto možnost ztratily. Jako izolaci je proto nutno použít izolaci na bázi minerálních vláken, která vodní páry propouští, např.


Cihla nemusí být jen stavebním materiálem, který bude schovaný pod omítkou. Cihla v interiéru může hrát i roli zajímavého designového prvku. Při použití vnitřní isolace se Vám pravděpodobně vepřovice rozpadne (rozdrolí). Jinak při použití vnější isolace a doplnění stropní isolace je ve vepřovici parádní prostředí ale je třeba postupovat s rozmyslem.


Oproti klasickým páleným cihlám existuje i téměř nepoužívaná cihla hlíněná ( vepřovice , kotovice, kota, vepříky, Kotziegel).

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky